Tisková data

Jak připravit data pro bezproblémový tisk

Soubory k tisku dodávejte pokud možno ve formátu PDF. U ostatních formátů nemůžeme zaručit správné vytištění Vaší zakázky. U malých formátů, kdy je potřeba předlohu vyřadit na tiskový arch (naskládat několikrát na výsledný formát, např. vizitky, pozvánky, ...) doporučujeme dodat výsledný tiskový arch. Vyřazení archů v naší provozovně je taky možné, zpravidla je provádíme do dalšího pracovního dne za příplatek dle náročnosti.

Formát PDF (Portable Document Format)

Obecně lze PDF soubor vytvořit nainstalováním programu pro vytváření PDF. Na internetu je jich spousta, často zdarma. K nejznámějším pro uživatele Windows patří PDFCreator, který je volně ke stažení např. na www.stahuj.centrum.cz/vyrobce/sector7g/. V systému se chová jako tiskárna, po jejímž zvolení se vytvoří příslušný PDF soubor. Uživatelé Mac OS mají situaci jednodušší, podpora PDF je zabudována přímo v operačním systému.

Do produktů MS Office je potřeba doinstalovat doplňky. Pro aplikace MS Office 2000/XP/2003 je možno doinstalovat balíček, dostupný třeba na www.stahuj.centrum.cz/vyrobce/pdf-convert/ v, pro MS Office 2007 nabízí doplněk samotný Microsoft (Otevřte stránky www.microsoft.cz a vyhledejte text „Uložit jako PDF").

Některé aplikace také přímo umožňují vytvářet PDF. Většinou se tato možnost skrývá pod „export", „uložit jako", „publikovat do pdf" apod. Mezi takové programy patří třeba všechny produkty firem Adobe, Zoner, Corel, kancelářský balík OpenOffice.org, apod.

Jiné datové formáty pro tisk

Nemůžete-li dodat tiskové podklady v PDF formátu, je možno přímo v naší provozovně tisknout z následujích programů:

Corel Draw - soubory s příponou cdr. Z vyšších verzí tohoto programu uložte prosím do verze nejvýše 11. Pokud v dokumentu používáte jiná písma, než která jsou obsažena ve standní instalaci Windows XP, převeďte texty před uložením do křivek.

Adobe Photoshop Elements - umožňuje tisknout nejrůznější formáty rastrových obrázků, např. Přípony psd, pse, tif, jpg, jpf, png, bmp, gif, pcx, pct, apod.

Autodesk DWG TrueView - soubory dwg a dwf

Microsoft Word Viewer - soubory doc, docx, docm apod.

Microsoft Excel Viewer - soubory xls, xlsb, xlsx, xlsm apod.

Microsoft PowerPoint Viewer - soubory ppt, pps apod.

OpenOffice.org - soubory odt, sxc, odp apod.